strona główna / aktualności / CZTERY PSY I ZŁOTO

Aktualności

2020-03-10

CZTERY PSY I ZŁOTO

Zuzanna Pająk, mieszkanka Jasienicy, została mistrzynią Europy w wyścigach psich zaprzęgów.

Zuzanna wygrała konkurencję w zaprzęgach z czterema psami na zawodach Mistrzostw Europy w psich zaprzęgach, jakie odbywały się od 19 do 23 lutego Asarne na północy Szwecji. W imprezie tej startowało ponad 300 zespołów z 18 krajów. Organizatorzy wyznaczyli malownicze trasy w terenie górzystym o długościach od 5 do 42 km na etap.

Zuzanna Pająk i w tych startach dała się poznać od najlepszej sportowej strony. Zuza pędziła ze swoimi czterema psami po złoty medal Mistrzostw Europy!

Zuzanna z zaprzęgiem przebiegła trzy etapy na trasie o długości 9.1 km ze średnia prędkością 31.6 km/h i maksymalną prędkością 46.4 km/h. Rywalki nie miały szans jej dogonić. Już pierwszego dnia wypracowała sobie prawie dwuminutową przewagę nad rywalkami z Finlandii, Szwecji czy Norwegii. Kolejne dwa etapy przewaga do drugiej zawodniczki zwiększyła się do prawie 4 minut.

W czwarty dzień odbyła się również sztafeta, która rozpoczynali zawodnicy na nartach z jednym psem w tzw. masstarcie. Po pokonaniu trasy o długości 5 km ruszali zawodnicy na saniach z dwoma psami i tutaj wystartowała Zuzia. Potem zawodnicy z czterema psami kończyli wyścig. Polska załoga w sztafecie zajęła 5. miejsce, co jest bardzo dobrym wynikiem.

W tych Mistrzostwach Europy brał również udział Tomasz Pająk. Wcześniej Zuzanna i Tomasz zdobyli złote medale oraz tytuły mistrzów Polski w sprincie na śniegu podczas zawodów na Słowacji w miejscowości Oravska Polhora.